3. Raadsvergadering Besluitvormend
woensdag 9 juli 2025
- Locatie
Raadzaal Eemsdelta (9320), locatie Delfzijl (Johan van den Kornputplein 10, Delfzijl)
- Voorzitter
- B. Visser
Uitzending
Agendapunten
-
1Opening en vaststellen agenda
-
2Spreekrecht inwoners
-
3
Bijlagen
-
4
Met dit raadsvoorstel wordt de jaarrekening 2024 van de gemeente Eemsdelta aangeboden ter vaststelling. Deze rekening moet voor 15 juli 2025 worden ingediend bij provincie en ministerie. De jaarstukken 2024 geven een voordelig resultaat van € 7,5 miljoen voor bestemming.
De raad wordt voorgesteld:
• 1) De jaarstukken 2024 van de gemeente Eemsdelta inclusief accountantsverslag vast te stellen met een positief resultaat van € 7,5 miljoen;
• 2) Het resultaat voor een bedrag van € 2.000.000 te bestemmen voor het Huis van Cultuur en Bestuur, door het bedrag te storten in de reserve Huis van Cultuur en Bestuur;
• 3) Een bedrag van € 1.700.000 te storten in een nieuw te vormen reserve Baggerfonds.
• 4) Een bedrag van € 275.000 beschikbaar te stellen voor de pact van eenzaamheid.
• 5) Een bedrag van € 415.000 te reserveren voor Nieuwe sportpaviljoen Stedum in de reserve projecten. En bij de inhoudelijke behandeling in de raad te bepalen of de gelden beschikbaar worden gesteld.
• 6) Een bedrag van € 460.000 beschikbaar te stellen voor projecten centrum Zuid-Oost.
• 7) Een bedrag van € 1.652.900 (€ 2.018.400 aan lasten en € 365.000 aan baten) beschikbaar te stellen voor de overheveling van projectbudgetten van 2024 naar 2025.
• 8) Het resterende resultaat van voorgaande punten ad € 1.034.000 toe te voegen aan de algemene reserve.
• 9) Instemmen met bijgaande begrotingswijziging.
Behandelwijze: Oordeelsvormend en Besluitvormend
Bijlagen
-
5
De opgave ten aanzien van het beheren en onderhouden van de kapitaalgoederen is groot. Dit geldt tevens voor de onderhouds- en vervangingsopgave ten aanzien van de gemeentelijke oeverbescherming. Om het areaal op orde te krijgen en op orde te houden is het noodzakelijk duidelijke beleidsmatige kaders vast te leggen en planmatig onderhoud te plegen. Daarnaast is een harmonisatie en actualisatie van het beleid omtrent de oeverbescherming nodig. Het Beleids- en beheerplan Oeverbescherming geeft hier invulling aan.
Het beoogde effect van het vaststellen van het Beleids- en beheerplan Oeverbescherming is het areaal op orde krijgen en op orde houden. Het areaal aan oeverbescherming bestaat uit kades, keerwanden, damwanden, beschoeiing en overige oeverbescherming zoals steenbestorting. Het toewerken naar 'de basis op orde' wordt bereikt door planmatig onderhoud uit te voeren conform de beleidsmatig vastgelegde kaders. De veiligheid en functionaliteit van de oeverbescherming vormen het uitgangspunt.
De kapitaallasten voor de totale investering van € 5.530.000 in 2026-2029 zijn op basis van technische categorieën geclusterd, gebaseerd op een interne rente van 2,25% vanaf 2027 en voorzien van een afschrijvingstermijn gebaseerd op een realistische levensduur. Op basis hiervan bedragen de kapitaallasten vanaf het startjaar 2026 circa € 132.000 oplopend naar circa € 541.000 in 2029. De kapitaallasten worden gedekt binnen het taakveld Openbaar groen en (openlucht) recreatie, Verkeer en vervoer en Wonen en bouwen. In het beleids- en beheerplan zijn onderhoudsmiddelen opgenomen voor de jaren 2026-2029. Structureel is er € 220.000 extra nodig, In 2026 zal er een inspectie plaatsvinden voor de oeverbescherming in de gehele gemeente van € 150.000.
Voor de investeringen oeverbeschoeiing zijn nog niet alle nieuwe investeringen opgenomen in de Nota waardering en afschrijving van materiële vaste activa. Voorgesteld wordt om voor de aanvullende nieuwe categorieën met afschrijvingstermijnen aan de nota toe te voegen.
Het beleidsplan oeververdedigingswerken is op 5 februari 2025 beeldvormende behandeld en op 13 maart 2025 beeldvormend en oordeelsvormend tijdens de commissievergadering.
Voorgesteld wordt om:
1. Het Beleids- en beheerplan Oeverbescherming Eemsdelta 2026-2029 vaststellen.
2. De financiële uitzetting opnemen in de kadernota 2026 op 9 juli.
3. De investeringskredieten 2024 en 2025 die zijn opgenomen in de begroting herlabelen en op nemen in de eerste tussenrapportage.
4. Een addendum doen op de Nota waardering en afschrijving van materiële vaste activa.
Gespreksvorm: oordeelsvormend en besluitvormend
Bijlagen
-
6
De gemeenteraad heeft in 2022 het Watertakenplan 2023-2027 vastgesteld. In dit plan staat wat de gemeentelijke watertaken inhouden en op welke manier we hier invulling aan willen geven. Tussen 2022 en 2025 is het areaal en de opgave in beeld gebracht. Dit is vertaald naar een realistisch meerjaren-investerings- en onderhoudsplan en de daarbij behorende financiële uitzetting. Hiermee wordt uitvoering gegeven aan het Watertakenplan. Op basis van deze onderbouwing van kosten kan jaarlijks de hoogte van de rioolheffing worden vastgesteld. Nu de actuele opgave in beeld is gebracht, is duidelijk geworden dat de huidige budgetten in de begroting niet voldoende zijn om de riolering in stand te houden en aan te sluiten op de integrale aanpak binnen de openbare ruimte.
De extra onderhoudsuitgaven voor riolering 2025-2027 bedraagt in totaal € 1.457.500. De extra investeringswerken bedragen € 3.438.700 voor deze periode, hierdoor nemen de kapitaallasten toe met € 82.500. De extra lasten worden verantwoord op het taakveld Riolering. Voorgesteld wordt om de onderhoudslasten en de bijkomende afschrijvingslasten te dekken uit de voorziening riolering. Niet de gehele uitzetting van uitgaven zullen worden doorbelast in het riool tarief. Om het tarief gelijkmatig te laten groeien wordt er in de periode 2025-2027 een bedrag van € 562.500 ingezet vanuit de voorziening rioolheffing. Deze voorziening bevat op 31 december 2024 circa 3.2 miljoen euro. Het totale bedrag dat in de periode 2025- 2027 uit de voorziening Rioolheffing wordt onttrokken is € 2.020.000. Na deze onttrekking is de stand van de voorziening Rioolheffing op 1 januari 2028 circa 1,2 miljoen euro.
De raad is tijdens een beeldvormende bijeenkomst op 5 februari 2025 geïnformeerd over de financiële paragraaf uit het watertakenplan. Het voorstel is tijdens de commissievergadering van 13 maart 2025 beeldvormend en oordeelsvormend behandeld.
Voorgesteld wordt om:
- De uitvoering van het Watertakenplan 2023-2027 vaststellen, met de daarbij horende financiële uitzetting.
- De financiële uitzetting op nemen in de kadernota 2026 op 9 juli.
- Tot en met 2027 € 2.020.000 onttrekken vanuit de voorziening, ten behoeve van het uitvoeren van de benodigde investeringen en onderhoud, waarbij de tarieven t.b.v. de rioleringsheffing worden afgevlakt. Bestaande uit:
a. In 2025 € 306.500 onttrekken uit de voorziening t.b.v. het uitvoeren van onderhoud riolering, op te nemen in de eerste tussenrapportage.
b. De onderhoudslasten 2026 en 2027 voor een bedrag van € 1.151.000 uit de voorziening rioolheffing dekken.
c. Tot en met 2027, de periode van het huidige Watertakenplan, € 562.500 onttrekken om tariefstijgingen af te vlakken.
Gespreksvorm: Beeldvormend en Oordeelsvormend
Bijlagen
-
7
In de voorliggende Kadernota zijn de kaders (uitgangspunten) opgenomen voor de Begroting 2026. Er is geld opgenomen voor enkele autonome ontwikkelingen en voor ontwikkelingen die nieuw beleid betreffen.
De financiële effecten van de Kadernota 2026 vormen de basis voor het opstellen van de Begroting 2026 en de Meerjarenraming 2027-2029.
De raad wordt voorgesteld in te stemmen met de financiële uitgangspunten en de opgenomen voorstellen, zoals beschreven in de Kadernota 2026 en deze op te nemen in de conceptbegroting 2026. en in te stemmen met de eerste wijziging van de nota waardering en afschrijving van materiële vaste activa.
Behandelwijze: Oordeelsvormend en Besluitvormend
Bijlagen
-
8
Korte mededeling over recent gehouden AB of DB vergadering
De portefeuillehouder kan een mededeling doen om een toezegging af te handelen.
De voorzitter maakt een opsomming van de toezeggingen uit de huidige vergadering. -
9Sluiting